SlovenskýEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

Natur-pack

POZVÁNKA - Gorali 550 - 14.04.2024

 04.04.2024

Tlačová správa

550 výročia udelenia valašských privilégií Valachom kráľom 

Matejom Korvínom

 

Predstavitelia goralských obcí na Slovensku srdečne pozývajú na stretnutie pri príležitosti 550. výročia udelenia valašských privilégií Valachom kráľom Matejom Korvínom. Pri tejto príležitosti sa v meste Ružomberok stretnú Gorali z Kysúc, Oravy, Liptova, Spiša, Zamaguria a ostatných goralských enkláv z územia Slovenska.

Stretnutie je inšpirované najrozsiahlejším a najucelenejším sumárom práv a povinností Valachov v celých Západných Karpatoch. Valašské právo bolo v najväčšom rozsahu popísané v listine kráľa Mateja Korvína, ktorú vydal v Ružomberku v apríli 1474. V uvedený dátum sa za kráľom dostavili do Ružomberka zástupcovia Valachov, ktorí ho v mene svojom, ako i v mene všetkého valašského obyvateľstva, požiadali o potvrdenie svojich starých práv.

Na základe získaných privilégií, sa v neskoršom období, valašské obyvateľstvo rozširovalo do odľahlejších oblastí, hlavne severného Slovenska, kde zakladalo nové osady na zv. Valašskom pravé.  

Oslavy udelenia privilégií si Gorali pripomenú dňa 14.apríla 2024 slávnostným sprievodom, ktorý sa začne 8:30hod. v parku Jána Pavla II. a bude pokračovať na Námestie Andreja Hlinku ku kostolu sv. Ondreja v Ružomberku.

Následne sa bude konať slávenie sv. omše od  9:30 do 10:30 v kostole sv. Ondreja.  Po sv. omši sa hrajúci sprievod presunie z kostola sv. Ondreja do Parku Jána Pavla II., kde budú spoločné oslavy pokračovať. 

Svätú omšu bude celebrovať spišský biskup Mons. František Trstenský. Okrem neho sa slávnosti zúčastni aj emeritný pomocný spišský biskup Mons. Andrej Imrich.

V sprievodoch, tak ako aj na sv. omši sa predstavia zástupcovia goralských obcí z celého Slovenska. Udalosť oslávia  tradičnou goralskou muzikou, ľudovou piesňou v goralskom dialekte a rôznorodosťou goralských krojov. 

Pozývame všetkých zažiť jedinečnú atmosféru a spoločne s Goralmi osláviť toto unikátne výročie.


Zoznam aktualít: